Akcesoria meblowe do szkła i aluminium
Akcesoria meblowe do szkła i aluminium
Połączenie szkła, metalu i drewna jako półfabrykatów do produkcji mebli kojarzy się z elegancją, luksusem i ponadczasowością. Pierwsze próby łączenia tych materiałów podjęto już w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Styl jaki zapoczątkował ten proces nazwano Art Deco. Przez następne lata techniki te ewaluowały wraz z pojawieniem się kolejnych stylów w sztuce, Modernizm, oraz bardziej aktualny, Skandynawski. W czasach współczesnych doskonałym stymulatorem do dalszych poszukiwań nowych rozwiązań stała się rosnąca konkurencja. To zadanie umożliwia nam błyskawicznie rozwijająca się technologia. Okres ostatnich 20 lat to ogromny przeskok technologiczny jeśli chodzi o branżę okuć meblowych, a w szczególności systemów otwierania. To co było niemożliwe na początku stulecia, dziś nie stanowi żadnego problemu. O ile akcesoriów meblowych dedykowanych do drewna, czy płyty jest bardzo dużo na rynku, o tyle do szkła i metalu mamy okrojony wybór. Dzisiejszy klient jest bardzo wymagający. Oczekuje, aby okucia meblowe były jak najmniej widoczne, ale żeby spełniały jak najwięcej funkcji, lub jeśli okucie ma z założenia spełniać rolę reprezentatywną, to ma wyglądać jak tzw. „milion dolarów”. Firmy takie jak Sugatsune, oraz Grass posiadają w ofercie akcesoria, które sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.
Japoński producent okuć meblowych postawił właśnie przede wszystkim na ten „milion dolarów”. Sugatsune, bo o nim mowa, posiada bardzo rozbudowaną ofertę okuć do szkła. Nie sposób wszystkich wymienić, więc postaramy się pokazać najciekawsze rozwiązania. Z pełną ofertą można zapoznać się na naszej stronie, w katalogu producenta. Pierwszym, zwracającym na siebie uwagę i chyba jedynym na rynku jest zawias do dużego obciążenia, J95.
Jest to zawias puszkowy ze średnicą puszki 40mm. Dwie sztuki są w stanie przenieść obciążenie 25kg przy wymiarze frontu 800x2400mm. Natomiast trzy sztuki poradzą sobie z frontem o podobnych wymiarach, który waży do 40kg. Standardowo zawias ten jest dedykowany do płyty, lub drewna. Natomiast dzięki specjalnemu adapterowi możemy stosować go również do frontów szklanych. Duży wybór różnych kolorów i faktur tych adapterów pozwala na dopasowanie tych zawiasów do różnych projektów mebli.
Jeden z przykładów zastosowania:
Zawias o dźwięcznej nazwie Olympia również możemy zaaplikować do szkła za pomocą dekoracyjnych płytek.
Są one podobne do tych, które są dedykowane do wcześniej wspomnianych zawiasów J95.
>
Zawias na pewno wyróżnia regulacja siły hamowania aż w pięciu stopniach. Innowacyjny amortyzator Lapcon mimo rozbudowanej funkcji jest wyjątkowo kompaktowy. Dzięki czemu cały zawias wygląda bardzo elegancko.
Olympia liczy łącznie 16 modeli z kątem otwarcia 105º dedykowanych między innymi do szkła. Są to zawiasy nakładane: 19mm, 14mm, 9mm; oraz wewnętrzne. Producent zostawił możliwość wyboru jeśli chodzi o rodzaj otwierania. Oprócz soft-close (miękkie domykanie) i sprężyny, mamy do wyboru zawias luźny, lub z odwrotną sprężyną (tipon), które są stosowane do frontów bezuchwytowych. Japońskie normy wymagają od zawiasów 40tys cykli. Producent poszedł krok dalej, lub może kilka kroków, ponieważ osiągnął na testach wewnętrznych aż 200tys cykli. Jak to zwykle bywa u tego producenta, dopóki nie będzie miał 100% pewności, że wypuszcza na rynek produkt najwyższej jakości to nie zobaczymy go w ofercie. Tutaj mamy pewność nawet 500%, że zawias Olympia jest w grupie premium jeśli chodzi o osiągi techniczne, oraz możliwości zastosowania. Jest to jedyny tego typu zawias na świecie.
Każdy chyba wie jak wygląda zawias barkowy. Wielu producentów posiada go w ofercie. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w ofercie Sugatsune znajdziemy go również w wersji do szkła.
Zawias barkowy do szklanych frontów o nazwie SDH-G możemy zastosować np. w niewielkich szafkach RTV. Łącząc go z podnośnikiem SDS-100, jak to widać na zdjęciu poniżej, tworzy ciekawą kompozycję. Jest to niewielki podnośnik. Potrzebuje jedynie około 14cm wysokości w świetle szafki do poprawnego montażu.
Kolejnym zawiasem barkowym w ofercie Gamma Fittings jest zawias do ramek aluminiowych. Jest to zawias niklowany, z kątem otwarcia 90º. Zawias łączony z korpusem na złącze mimośrodowe Minifix 15. Wysoką stabilność połączenia zawdzięcza wykonaniu sworznia łączącego i zawiasu w jednym odlewie. Jest to jedyny taki zawias na rynku.
W ostatnim czasie w ofercie Sugatsune pojawiło się bardzo dużo nowości. Są wśród nich nowe okucia, które bez żadnych dodatków możemy zamontować jako samowystarczalne produkty, ale są wśród nich również uzupełnienia już istniejących okuć. Takim ingredientem jest adapter HES3D-G90BKT. Stosuje się go w połączeniu z zawiasem, który w standardzie jest dedykowany do frontów i drzwi bezprzylgowych, tzw. zawias ukryty HES3D-90. Dostępne w trzech kolorach: czarny, chrom, oraz pokryty 24 karatowym złotem.
Seria okuć XL-GC to kompletna propozycja zamków, zawiasów i systemów przesuwnych do frontów szklanych. Dzięki zawiasom możemy połączyć szklany front z korpusem z płyty lub ze szkłem tworząc w pełni szklaną gablotę. Dzięki nowoczesnym zamkom możemy być spokojni o bezpieczeństwo ich zawartości. Z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań możemy zabezpieczyć zawartość za pojedynczym, a także za podwójnymi szklanymi frontami.
Najliczniejsza grupa zawiasów, o której również warto wspomnieć to GH. Są to zawiasy do łączenia szkła ze szkłem, frontu szklanego z płytą, itp. Znajdziemy też różne możliwości ich nałożenia na korpus, nakładane, bliźniacze, oraz wpuszczane. Materiał z jakiego zostały wykonane to w większości mosiądz, oraz stal nierdzewna 304. Do wyboru cztery kolory: czarny, złoto, chrom, oraz satyn nikiel. Wszystkie wymagają ingerencji w strukturę szkła, a widoczna na foncie ozdobna część zawiasu może być okrągła, lub kwadratowa.
Chyba najbardziej ekskluzywną propozycją do szkła z Kraju Kwitnącej Wiśni są okucia pod nazwą GS-G. Są to zawiasy, oraz zamki. Dostępne są w trzech kolorach: czarny, chrom, oraz pokryte 24 karatowym złotem. Często są wybierane do projektów, gdzie meble mają stworzyć symbiotyczny związek z całą koncepcją wnętrza, oraz z zawartością przeszklonych gablot. W miejscach, gdzie nawet najdrobniejszy szczegół ma znaczenie. Tam gdzie z uwagą dobiera się konkretne materiały, kolory i faktury tak, aby tworzyły spójną całość i niepowtarzalny klimat. Takimi miejscami są na pewno galerie sztuki, oraz luksusowe salony jubilerskie. Proste płaszczyzny i podkreślone krawędzie okuć z tej grupy, a także łatwość montażu czynią je bardzo pożądanymi przez producentów na całym świecie.
Może bardziej jako ciekawostkę, ale również chcielibyśmy przedstawić produkt, który może nie jest związany stricte ze szkłem, ale powstał właśnie z myślą o nim. Są to prowadnice ukryte C203V, do szklanych gablot. Montuje się je na krańcach wieńca dolnego. Dzięki czemu po otwarciu gabloty są one cały czas pod wysuwaną płytą. Komplet może przenieść obciążenie 10kg.
Firma Sugatsune co roku zaskakuje nowościami swoich klientów. Jak na razie wszystkie okucia dedykowane do szkła są maksymalnie wyeksponowane (oprócz wyżej wspomnianych prowadnic), czym wzbudzają zainteresowanie nie tylko wśród projektantów, ale także wśród producentów mebli i ostatecznych odbiorców. W przypadku firmy Grass pomysł na systemy otwierania do frontów ze szkła i aluminium był trochę inny. Oczywiście aspekt wizualny w jakimś stopniu również brano pod uwagę. Jednak przede wszystkim położono nacisk na zmaksymalizowanie funkcjonalności mebla dzięki rozbudowanym możliwościom okuć, przy jednoczesnej próbie ich ukrycia. Co w konsekwencji połączenie tych okuć z meblem tworzy zwartą całość. Dzięki takim założeniom otrzymujemy produkt o wielu możliwościach zastosowań w pomieszczeniach takich jak np. kuchnia, łazienka, garderoba, czy salon. Z tego względu akcesoria Grass są doceniane i stosowane na całym świecie. Jeśli dodamy do tego austriacko-niemiecką precyzję i jakość wykonania otrzymujemy produkty niemal doskonałe.
Zawias Tiomos H (Hidden – ukryty) jest jednym z najnowszych produktów w ofercie tego austriackiego producenta. Jest to pierwszy zawias w ofercie, który jest całkowicie ukryty w korpusie mebla. Zawiasy typu Tiomos Hidden do ram aluminiowych są coraz popularniejsze i można je zauważyć już nie tylko w kuchni, ale także np. w garderobach, czy salonach. Duże przeszklone fronty szaf prezentują się efektowniej, gdy żaden zbędny element nie odwraca uwagi od ich pierwotnego liniowego kształtu, a także od wyeksponowanej zawartości tychże zabudów. Stabilność konstrukcji i poprawne osadzenie zawiasów we froncie zawdzięczamy specjalnym kątownikom, które otrzymujemy w komplecie razem z dwoma zawiasami. Oczywiście nie tylko aluminium może być materiałem z jakiego został wykonany front. Te same zawiasy, z tym że już bez kątowników, możemy zastosować we frontach z płyty. Zawias posiada regulację w trzech płaszczyznach. Ich maksymalny udźwig przypadający na jeden front to 17kg. Występuje w dwóch wersjach: ze spowalniaczem Soft-Close, oraz do frontów bezuchwytowych – Tipmatic Plus (odwrotna sprężyna). Dostępne wersje kolorystyczne to nikiel, oraz wersja Night (czarny). Kąt otwarcia frontu w przypadku tych zawiasów to 105º.
Jako ciekawostka:
posiadamy również w ofercie zawias dedykowany do obciążenia maks. 30kg. Również z kątownikami do ram aluminiowych. Jest to produkt jednego z włoskich producentów. Napiszemy o nim więcej w kolejnych publikacjach.
Kolejnym zawiasem z przeznaczeniem do ram aluminiowych jest Tiomos 110º AL.
Jest to najnowsza generacja zawiasów Grass. Wszystkie rodzaje zawiasów z grupy Tiomos posiadają spowalniacz Soft-Close wbudowany w ramieniu. Dodatkowo posiada on trójstopniową regulację siły hamowania, dzięki czemu jesteśmy w stanie wyregulować każdy front tak, aby uzyskać jak najlepszą płynność hamowania. Tiomos AL posiada cztery opcje nałożenia na korpus: z pełnym nałożeniem, nakładany, bliźniaczy, oraz wewnętrzny. Zawias z pełnym nałożeniem daje możliwość nałożenia frontu na korpus przy prowadniku H0, aż 19mm. W standardowym nałożeniu możemy uzyskać 16mm.
Stosując ten rodzaj zawiasu mamy pewność, że żaden jego element nie będzie wystawał poza obrys ramki. Jak to się dzieje w przypadku konkurencji. Jest to bardzo ważne, gdyż nawet niewielkie wystające detale potrafią zaburzyć prostą linię wąskiej ramki aluminiowej, przez co całość wygląda mało estetycznie. Tiomos AL jest jedynym tego typu rozwiązaniem, z wbudowanym, regulowanym w trzech stopniach spowalniaczem, na rynku. Idąc z prądem aktualnych trendów w meblarstwie, Grass do swojego portfolio dodał również drugą linię kolorystyczną - Tiomos AL Night (ciemny).
Ostatnim zawiasem w grupie Tiomos, który idealnie wpasowuje się w temat systemów do szkła jest zawias Tiomos Mirro. Oczywiście również, jak i inne zawiasy z tej gamy, posiada wbudowany spowalniacz z regulowaną siłą jego hamowania. Możemy go stosować w pomieszczeniach takich jak: łazienki, salony, garderoby, sypialnie, jadalnie, itp. Jego uniwersalność zastosowania polega na odpowiednim doborze adaptera. Do powierzchni lustrzanych dedykowany jest adapter wykonany ze stali nierdzewnej, a do szkła przeźroczystego ozdobny adapter o estetycznie wykończonym pokryciu znalowym. W obu przypadkach zawias łączymy z adapterem na śrubie mimośrodowej. Dzięki czemu połączenie jest stabilne i bezpieczne. Pierwsze na co można zwrócić uwagę to łatwość montażu zawiasu do frontu. Adapter jest przyklejany do szkła. Nie ma potrzeby ingerencji w jego strukturę. Dzięki tym zawiasom, szklany (pełny) front nadaje bryle mebla lekkości i doskonale współgra z nowoczesnym designem. A sam zawias jako okucie zapewnia pełen komfort użytkowania. Wersje kolorystyczne jak w przypadku Tiomos AL., niklowany, oraz Mirro Night.
Ostatnią, ale nie mniej ważną grupą okuć, którą chcielibyśmy przybliżyć, są podnośniki do klap. Są to systemy, które dzięki swoim zaletom są bardzo często stosowane w górnych szafkach kuchennych. Możemy je stosować do frontów z płyty, jak i do ramek aluminiowych. Zapewniają one maksymalną swobodę ruchu podczas użytkowania, a otwarta klapa nie przeszkadza w pracy. Wysokość maksymalną na jaką możemy otworzyć front możemy dowolnie regulować. Jest to bardzo ważne, gdyż dzięki temu fronty są zawsze w zasięgu ręki, niezależnie od wzrostu użytkownika. Standardowo rozróżniamy 4 typy otwierania:
- Kinvaro F-20 - uchylnie składane do dwuczęściowych frontów.
- Kinvaro L-80 - otwierane równolegle do korpusu
- Kinvaro S-35 - otwierane przez „narzucenie” frontu nad korpus
- Kinvaro T (T-71, T-76, T-105). Do tej grupy należą podnośniki otwierane standardowo do góry. Są to chyba najczęściej stosowana grupa podnośników. Nie wymagają dużo miejsca nad korpusem, a otwarte, nie utrudniają manewrowania podczas pracy w kuchni.
Pokazane poniżej są dedykowane do frontów z płyty. Przy zastosowaniu odpowiedniego adaptera możemy zaadoptować je do frontów z ramek aluminiowych.
Oczywiście świat nie jest idealny i akcesoria meblowe też takie nie są. Przede wszystkim systemy te zajmują sporo miejsca na ściance boczne, co może kolidować z optymalnym rozmieszczeniem półek. Wizualnie większość też nie wzbudza zachwytu. Inaczej jest w przypadku najmłodszego dziecka w grupie, Kinvaro T-Slim.
Postęp technologiczny oznacza przesuwanie granic. Do niedawna było zupełnie nie do pomyślenia, aby podnośnik klapowy mógł być w pełni zintegrowany z boczną ścianą szafki. Kinvaro T-Slim urzeczywistnia tę wizję. Pod tym względem nowe klapy naprawdę przekraczają granice fizyki. To pionierskie osiągnięcie twórców GRASS. Inżynierom udało się zmniejszyć grubość złożonej mechaniki podnośnika do kompaktowych 12 mm. Dwanaście milimetrów, które odmieniają wygląd mebli. Ciężko doszukać się w Kinvaro T-Slim jakichkolwiek wad. Jest to jeden z najlepiej zaprojektowanych i wykonanych produktów Grass. Pod względem technicznych, jakościowym, jak i wizualnym. Głównymi założeniami podczas pracy nad tym podnośnikiem było: stworzyć innowacyjny produkt z funkcjami specjalnymi, z możliwością dostosowania jego obsługi do użytkownika, produkt o ponadczasowym designie i własnym niepowtarzalnym charakterze. Cele te zostały osiągnięte. Dzięki temu, T-Slim został laureatem nagrody Reddot 2020, uznawanej jest za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, z kilkoma tysiącami zgłoszeń każdego roku i jury złożonym z uznanych ekspertów. Nagroda ta często jest nazywana nawet „Oscarem designu”.
Jest to jedyny tego typu podnośnik na rynku, który możemy zamontować na dwa sposoby. Ze względu na jego wymiary (grubość 12mm) możliwy jest montaż na równo ze ścianką korpusu (frezowany), lub przykręcany do boku szafki w standardowy sposób, dzięki prostemu adapterowi. Oczywiście największe wrażenie robi pierwsza opcja. Montaż w wyfrezowanej ściance stwarza wrażenie technologii, która jest niewidoczna, dzięki której maksymalizujemy wnętrze szafki. Zgodnie z zasadą „Im mniej miejsca zajmuje technologia, tym jest go więcej dla Twoich przedmiotów”.
W standardzie występują trzy kolory zaślepek: Stone (antracyt), Ice (biały), oraz Silver (srebrny). Wszystkie zaślepki można malować, dzięki czemu idealnie możemy je dopasować do koloru korpusu.
To niewiarygodne jak taki mały podnośnik może być naszpikowany tyloma różnymi funkcjami. Możemy włączyć i wyłączyć spowalniacz, wyregulować sprężynę, ograniczyć kąt otwarcia ze 107º do 75º, zatrzymać front w każdej pozycji, a także wyregulować go w trzech płaszczyznach. A dzięki najnowszym rozwiązaniom z dziedziny kinematyki możemy otworzyć klapę z użyciem minimalnej siły. Czy to w przypadku wersji Soft-Close, czy też Tipmatic Plus jako system do frontów bezuchwytowych, otwarcie następuje płynnie i łagodnie. Kinvaro T-Slim, dzięki swoim zaletom oferuje projektantom mebli i producentom maksymalną elastyczność w użyciu.
Podsumowując możemy śmiało stwierdzić, że szkło, jako półprodukt w meblarstwie, jest bardzo wdzięcznym, ale też wymagającym materiałem. Nada meblom elegancji i lekkości, ale niestety także obnaży wszelkie niedoskonałości i niedociągnięcia w wykonaniu mebla. Oprócz precyzji wykonania mebla, bardzo ważny jest również dobór odpowiednich okuć już na etapie projektowania wystroju wnętrza. W tym wypadku każdy najdrobniejszy szczegół może zaważyć na całości projektu. Nawet wybór prowadnika krzyżakowego, zamiast podkreślającego smukłość zawiasu - liniowego, może zburzyć estetykę całej bryły mebla.
Mam nadzieję, że powyższa prezentacja zainteresowała Ciebie Drogi Czytelniku do zapoznania się z naszą pełną ofertą tego typu rozwiązań. Zapraszamy do naszych katalogów. Tam można znaleźć również inne, nie mniej ciekawe propozycje. A jeśli masz jakieś pytania pisz śmiało na adres mailowy podany w zakładce - Kontakty.