W ostatnim czasie temat ciężkich frontów meblowych i zawiasów do nich używanych, pojawiał się dość często na różnych grupach tematycznych, na popularnym portalu społecznościowym. Z opinii wynika, że większa część komentujących z nich nie korzysta, ponieważ nie wie o ich istnieniu i radzą sobie w inny, niekoniecznie zgodny z zaleceniami producentów okuć, sposób. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć te rozwiązania.
Poniższa grafika przedstawia wykres parametrów frontu i ilość zawiasów użytych do podanych wartości. Wykres ten wygląda podobnie u większości producentów zawiasów meblowych. Możemy na niej zauważyć jedną wartość stałą. Mianowicie szerokość frontu. Niezależenie od wagi, wysokości frontu i ilości zawiasów wynosi ona 600mm. Jeśli parametry frontu wykraczają poza powyższe wartości to zazwyczaj producenci mebli radzą sobie dodając kolejne zawiasy, co na krótką metę problem rozwiązuje, ale wizualnie nie wygląda korzystnie. Dodatkowo taki zabieg najbardziej obciąża zawias górny, co może skutkować jego krótszą żywotnością.
Pierwsza propozycja rozwiązująca problem wagi frontu jest zawias Olympia H360. Jest to produkt japońskiego producenta okuć, Sugatsune. Wykres zamieszczony poniżej przedstawia możliwości obciążenia tych zawiasów przy poszczególnych wysokościach frontu.
Przenoszenie większych obciążeń to nie jedyna mocna strona tych zawiasów. Olympia H360 jest również przewidziany do grubych korpusów i frontów. Zawias posiada puszkę 40mm, a nie jak większość, 35mm. Maksymalne nałożenie na korpus to 26mm. Maksymalna grubość frontu w przypadku tego zawiasu to 34mm. Innymi atutami tych zawiasów na pewno są, trzy typy nałożenia na korpus, gdzie każdy ma hamulec wbudowany z możliwością jego regulacji aż w 5 stopniach. Większość zawiasów meblowych montuje się do prowadnika zaczynając od przodu i naciskając dopiero tył. Oczywiście nie jest to kłopotliwe kiedy mamy dwie sztuki we froncie. Problem z zapięciem zaczyna się jeśli mamy ich np. pięć sztuk. W przypadku zawiasów Olympia montaż jest bardzo prosty i odbywa się poprzez dociśnięcie zawiasu od góry. Dodatkowo czteropunktowy montaż prowadnika czyni ten zawias jednym z mocniejszych na globalnym rynku.
Drugim zawiasem z oferty Sugatsune, który warty jest uwagi to J95. Jest to jedyny zawias puszkowy na rynku, który w konfiguracji dwóch sztuk na front, poradzi sobie z wagą 25kg i szerokością 800mm. Jeśli dodamy kolejny zawias, będziemy mogli powiesić na nich front o wadze 40kg i szerokości 900mm. W obu wariantach wysokość maksymalna frontu nie może przekroczyć 2400mm. Średnica puszki zawiasu to 40mm.
Jest to zawias nie tylko do dużych i ciężkich frontów z płyty, czy drewna, ale jest to jedyny zawias puszkowy, który możemy użyć do ciężkich frontów ze szkła o grubości 8 i 10mm.
Do montażu w szkle zawias potrzebuje dodatkowego adaptera. Oprócz roli konstrukcyjnej, adaptery są również elementem dekoracyjnym. Duży wybór różnych kolorów i faktur pozwala na ich dopasowanie do różnych projektów mebli.
Zawiasy J95 występują w dwóch kolorach: niklowanym, oraz w bardzo popularnym w ostanim czasie, ciemnym. Trzy rodzaje nałożenia zawiasu, nakładany, bliźniaczy, oraz wewnętrzny pozwalają na swobodę w projektowaniu różnych frontów. Bardzo często są stosowane do drzwi ukrytych w kuchennych spiżarniach.
Poniżej projekty, gdzie zawiasy J95 znalazły zastosowanie:
https://www.facebook.com/Zak%C5%82ad-Stolarski-Kazimierz-Dorsch-104390284623852/
J95 nie posiada zintegrowanego cichego domyku. Rozmiar zawiasu nie pozwala na umieszczenie w nim hamulca o odpowiedniej mocy. W tym wypadku należy użyć zewnętrzny moduł DC-200. Siłownik występuje w dwóch mocach i kolorach.
Sugatsune przez lata rozwijało i poszerzało grupę zawiasów do ciężkich frontów. W ostatnim czasie dołączyła do niej seria zawiasów J160. Kluczową innowacją jest to, że J160 otwiera się pod kątem 160 stopni, co jest bardzo szerokim kątem umożliwiającym odsunięcie otwartych drzwi od sąsiedniej powierzchni, gdy są otwarte. Ze względu na siłę potrzebną do utrzymania ciężaru frontów, zawias J160 jest większy od standardowych propozycji. Również dzięki temu, zgodnie z wymaganiami branży, konstruktorzy byli w stanie zmieścić w środku zintegrowany mechanizm miękkiego domyku. W tym wypadku jest to cecha premium, która zapewnia płynny, kontrolowany ruch zamykania. Wbudowany hamulec eliminuje również ryzyko trzaskania ciężkimi drzwiami lub przytrzaśnięcia palców. J160 mimo swojej wielkości jest dedykowany do frontów, których grubość wynosi od 18mm do 36mm dzięki czemu nadaje się do paneli dekoracyjnych często stosowanych jako drzwi ukryte, np. ukryte w linii zabudowy mebli, spiżarnie, czy w garderobach.
Ostatnią, ale nie mniej ciekawą propozycją do ciężkich frontów jest zawias ukryty włoskiej firmy EB. W ostatnim czasie zawiasy ukryte sa bardzo popularne nie tylko w meblach, gdzie front mamy z wykonany płyty, również jest on dedykowany, z odpowiednimi adapterami, do ramek aluminiowych, które w chwili obecnej są bardzo popularne. Zawiasy ukryte do standardowego udźwigu (około 18kg na front) posiadają w ofercie np. Grass jako Tiomos H (Hidden), oraz Salice (Air), ale tylko EB posiada dwa rodzaje zawiasów tego typu i jako jedyny posiada w ofercie zawias do dużego udźwigu. Do 18kg – Ankor DS., oraz Ankor DS.-30. Jak już nazwa sugeruje jest on dedykowany do frontów o wadze maksymalnej 30kg. Ankor to pełna propozycja do różnych typów otwierania. Możemy znaleźć tu zawiasy z hamulcem, jak i do frontów bezuchwytowych, czyli tzw. tipon. Ankor występuje w dwóch kolorach, niklowany, oraz ciemny, dzięki czemu daje więcej możliwości w projektowaniu.